wacipi_pow_wow

2014.SMSCWacipi.org

Winners of Shakopee Mdewakanton Sioux Community Wacipi Pow Wow Announced

SHAKOPEE, Minn. –The annual Shakopee Mdewakanton Sioux Community (SMSC) Wacipi featured nine winners from Minnesota. More than 800 registered dancers of all ages from the United States and Canada participated in more than 30 dance categories at the Wacipi (Pow Wow) which was held on August 15-17 at the Wacipi Grounds on the SMSC Reservation.

A social gathering where friends and relatives celebrate the Dakota culture and way of life, the Dakota word, “Wacipi” (pronounced “wah-chee-pee”) translates to “they dance.” 

Following are the results of this year’s Wacipi; view here for a full description of the individual dance contests.

Jr. Girl’s Traditional (ages 6-12)

1st: Victory Randell – Sacramento, CA?2nd: Sparrow Little Sky – Kyle, SD?3rd: Nichole Nordwall – Fallon, NV?4th: Elizah Leonard – Baraboo, WI?5th: Neena Lasley – Tama, IA

Jr. Girl’s Jingle (ages 6-12)

1st: Yanabah Whitehorse – Standing Buffalo, SK?2nd: Coral Benton – Hayward, WI?3rd: Haley Bearstail – Newtown, ND?4th: Auralena Cardinal – Saddle Lake, AB?5th: Neeta Kills Spotted – Box Elder, SD

Jr. Girl’s Fancy (ages 6-12)

1st: Micayla Silas – Oneida, WI?2nd: Lara Pansy Lasley – Montour, IA?3rd: Wah-pos Topsky – Rocky Boy, MT?4th: Wakinyela Clairmont – Lakewood, CO?5th: Maliah Jacobs – Oneida, WI

Jr. Boy’s Traditional (ages 6-12)

1st: Elijah Bear Leonard – Baraboo, WI?2nd: Terry Brown Otter – Fort Yates, ND?3rd: Lincoln Kingbird – Wahpeton, ND?4th: Edward Benton – Hayward, WI?5th: Leodyn Kingbird – Ponemah, WI

Jr. Boy’s Grass (ages 6-12)

1st: Chaske Jacobs – Oneida, WI?2nd: Bodie Nordwall – Fallon, NV?3rd: Peyton White Buffalo – Newtown, ND?4th: Mu-Jutheen Roberts – Atwood, OK?5th: Colter Cook – Ft. Berthold, ND

Jr. Boy’s Fancy (ages 6-12)

1st: Wayne Silas, III – Oneida, WI?2nd: Tyler Thurman – Shawnee, OK?3rd: David Cleveland – Lyndon Station, WI?4th: Buster Cleveland – Lyndon Station, WI?5th: Jaymison Hill – Tama, IA

Teen Girl’s Traditional (ages 13-17)

1st: Wamblie Little Sky – Kyle, SD?2nd: Aerius Benton – Hayward, WI?3rd: Jayla Iron – Ft. Collins, CO?4th: Taylor Clairmont – St. Paul, MN?5th: Astiw Roan – Pigeon Lake, AB

Teen Girl’s Jingle (ages 13-17)

1st: Kia McCloud – Harrah, WA?2nd: Shaydee Pretends Eagle – Bismarck, ND?3rd: Lilia Kingbird – Wahpeton, ND?4th: Maya Schuyler – Mt. Pleasant, MI?5th: Waskwane Stonefish – Peshawbestown, MI

Teen Girl’s Fancy Shawl (ages 13-17)

1st: Beedoskah Stonefish – Peshawbestown, MI?2nd: Oke-tw’sha Roberts – Atwood, OK?3rd: Morning Star Roberts – Ada, OK?4th: Eahtosh Bird – Sioux Falls, SD?5th: Jaydean Randall

Teen Boy’s Traditional (ages 13-17)

1st: Talon White Eye – Sarnia, ON?2nd: Lakota Little Sky – Kyle, SD?3rd: Teddy Yuzicappi – Standing Buffalo, SK?4th: Donovan Haury – Apache, OK?5th: Triston Lasley – Tama, IA

Teen Boy’s Grass (ages 13-17)

1st: Therien Paskemin – Sweetgrass, SK?2nd: Jai Knight – Thunder Valley, SD?3rd: Jakobi Omeasoo – Maswacis, AB?4th: Saunders Young Bird – Fort Yates, ND?5th: CJ Lasley – Dearborn Heights, MI

Teen Boy’s Fancy (ages 13-17)

1st: Koy Bearstail – Sioux Falls, SD?2nd: Sonny Means – Eagle Butte, SD?3rd: Delano Cleveland – Lyndon Station, WI?4th: Quentin Cleveland – Eau Claire, WI?5th: Parker Bearstail – Bismarck, ND

Women’s Golden Age Traditional/So. Buckskin/Cloth (ages 55+)

1st: Diane Goodwill-McKay – Ft. Quappelle, SK?2nd: Carmen Clairmont – Lakewood, CO?3rd: Madelynn Goodwill – Sioux Falls, SD?4th: Vera Kingbird -Bemidji, MN?5th: Chickie Whitewater

Women’s Golden Age Fancy/Jingle (ages 55+)

1st: Dianne Desrosiers – Browns Valley, MN?2nd: Patricia Eagleman – Black River Falls, WI?3rd: Brenda Davis – Manitoba?4th: Annamae Pushetonequa – Montour, IA?5th: Lillian Goodeagle – Flandreau, SD

Men’s Golden Age Traditional/So. Straight (ages 55+)

1st: Terry Fiddler – Swift Bird, SD?2nd: Ronnie Goodeagle, Sr.  – Flandreau, SD?3rd: Mark Roanhorse – Phoenix, AZ?4th: Gary Richards – Allen, SD?5th: Clayton Sandy – Winnipeg, MB

Men’s Golden Age Fancy/Grass (ages 55+)

1st: Wayne Pushetonequa – Montour, IA?2nd: Albert King, Sr. – Oneida, WI?3rd: Gary Medicine – Manitou Rapids, ONT?4th: Johnny Smith – Minneapolis, MN?5th: Farley Eagle Speaker – London, ONT

Jr. Adult Women’s Traditional (ages 18-34)

1st: Tara Whitehorse – Standing Buffalo, SK?2nd: Tierra LaBelle – Morley, AB?3rd: Randi Bird – Sioux Falls, SD?4th: Krista Marie Goodwill – Ft. Quappelle, SK?5th: Alva Fiddler – Oklahoma City, OK

Jr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (ages 18-34)

1st: Charish Toehay – Anadarko, OK?2nd: Hauli Sioux Gray – Yukon, OK?3rd: Janet Bull Coming – Watonga, OK?4th: Cheryl Iron – Ft. Collins, CO?5th: Marrissa Tsatoke – Poundmaker, SK

Jr. Adult Women’s Jingle (18-34)

1st: Leah Omeasoo – Maskwasis, AB?2nd: Mallary Oakes – Saskatoon, SK?3rd: Grace Pushetonequa – Tama, IA?4th: Jovelle Pacheco – Sacramento, CA?5th: Stephanie Nordwall – Fallon, NV

Jr. Adult Women’s Fancy (ages 18-34)

1st: Tanksi Clairmont – Lakewood, CO?2nd: T’ata Roberts – Ada, OK?3rd: Jocy Bird – Sioux Falls, SD?4th: Laryn Oakes – Saskatoon, SK?5th>: Amber Cleveland – Wisconsin Dells, WI

Sr. Adult Women’s Traditional (ages 35-54)

1st: Tosha Spottedtail – Sioux Falls, SD?2nd: Orrie Little Sky – Kyle, SD?3rd: Andrea Redman – Ft. Qu’ Appelle, SK?4th: Kellie Mae Downwind – Minneapolis, MN?5th: Gena Topsky – Rocky Boy, MT

Sr. Adult Women’s So. Buckskin/Cloth (ages 35-54)

1st: Danita Goodwill – Reserve, KS?2nd: Toni Mule – Norman, OK?3rd: Tonya Moore – Yukon, OK?4th: Amy No Ear – Tahlequah, OK?5th: Brigette Morris – Walthill, NE

Sr. Adult Women’s Jingle (ages 35-54)

1st: Anika Day Topsky – Rocky Boy, MT?2nd: Thea McCloud – Harrah, WA?3rd: Rowena Roberts – Atwood, OK?4th: Rebecca Roberts – Ada, OK?5th: Dionne Jacobs – Oneida, WI

Sr. Adult Women’s Fancy (ages 35-54)

1st: Nahmi Lasley – Tama, IA?2nd: Kellie LeBeau – Eagle Butte, SD?3rd: Crystal Cleveland – Eau Claire, WI?4th: Delores Gabbard – Moorhead, MN?5th: Kenisha Roan – Pigeon Lake, AB

Jr. Adult Men’s Traditional (ages 18-34)

1st: Wendall Powless – Odanah, WI?2nd: Eli Snow – Morley, AB?3rd: Joe Syrette – Mt. Pleasant, MI?4th: Zane Tacan – Sioux Valley, MB?5th: Dana Warrington – Keshena, WI

Jr. Adult Men’s So. Straight (ages 18-34)

1st: Denny Medicine Bird – Jones, OK?2nd: Terrance Todome – Tahlequah, OK?3rd: Mervel LaRose – Montana?4th: Michael Folsom – St. Michaels, AZ?5th: OJ Little Cook – Skiatook, OK

Jr. Adult Men’s Grass (ages 18-34)

1st: Trae Little Sky – Sioux Falls, SD?2nd: Wambli Charging Eagle – Green Bay, WI?3rd: Buck Spottedtail – Sioux Falls, SD?4th: Jason Cook – Iron Lightning, SD?5th: Adam Nordwall – Fallon, NV

Jr. Adult Men’s Chicken Dance (ages 18-34)

1st: Rooster Topsky – Rocky Boy, MT?2nd: Marty Thurman – Shawnee, OK?3rd: Jamon Paskemin – West Valley, UT?4th: Dustin Whitford – Rocky Boy, MT?5th: Jordan Yazzie – Georgeville, WA

Jr. Adult Men’s Fancy (ages 18-34)

1st: Marquel Crawford – Cass Lake, MN?2nd: Eric Bird – Cherokee, NC?3rd: Darrell Hill – Milwaukee, WI?4th: Kenny Pratt, Jr. – Sioux Valley, MB?5th: Graham Primeaux – Shawnee, OK

Sr. Adult Men’s Traditional (ages 35-54)

1st: Chaske Le Blanc – Morton, MN?2nd: Russell McCloud – Harrah, WA?3rd: Tony Wahweotten – Mayetta, KS?4th: Vee Whitehorse – Ft. Qu’ Appelle, SK?5th: Will Hedgepat – Windsor, ONT

Sr. Adult Men’s So. Straight (ages 35-54)

1st: Kelly Grant – Pinehill, NM?2nd: Erwin Morris – Walthill, NE?3rd: Terry Tsotigh – Edmond, OK?4th: Sean Spicer – Miami, OK?5th: Shude Victors – Window Rock, AZ

Sr. Adult Men’s Grass (ages 35-54)

1st: Randy Paskemin – West Valley, UT?2nd: Clifton Goodwill – Reserve, KS?3rd: Gabe Desrosiers – Browns Valley, MN?4th: Albert Zamora – Ledyard, CT?5th: Shorty Bearstail – White Shield, ND

Sr. Adult Men’s Chicken Dance (ages 35-54)

1st: Rod Atcheynum – Bismarck, ND?2nd: Michael Davis – Boston, MA?3rd: Taite Honadick – Parker, AZ?4th: Brady Tapedo – Lawrence, KS?5th: Dale McKay – Sioux Valley, MB

Sr. Adult Men’s Fancy (35-54)

1st: Spike Draper – Kirkland, NM?2nd: Michael Roberts – Ada, OK?3rd: Wayne Silas, Jr. – Oneida, WI?4th: Tyler Lasley – Tama, IA?5th: Cecil Grey – Yukon, OK

About the Shakopee Mdewakanton Sioux Community?The Shakopee Mdewakanton Sioux Community is a federally recognized, sovereign Indian tribe located southwest of Minneapolis/St. Paul. With a focus on being a good neighbor, good steward of the earth, and good employer, the SMSC is committed to charitable donations, community partnerships, a healthy environment, and a strong economy. The SMSC and the SMSC Gaming Enterprise (Mystic Lake Casino Hotel and Little Six Casino) are the largest employer in Scott County. Out of a Dakota tradition to help others, the SMSC has donated nearly $300 million since opening the Gaming Enterprise in the 1990s, including nearly $200 million to other tribes, tribal organizations, and American Indian causes. The SMSC has made more than half a billion dollars in loans to other tribes during that time.

 

Comments are closed.

Credit Card Identification Number

This number is recorded as an additional security precaution.

americanexpress

American Express

4 digit, non-embossed number printed above your account number on the front of your card.
visa

Visa

3-digit, non-embossed number printed on the signature panel on the of the card immediately following the card account number.
mastercard

MasterCard

3-digit, non-embossed number printed on the signature panel on the back of the card.

Enter Your Log In Credentials

Send this to friend

Hi,
I thought you might find this interesting:
Winners of Shakopee Mdewakanton Sioux Community Wacipi Pow Wow Announced

URL: https://indiancountrymedianetwork.com/culture/pow-wows/winners-of-shakopee-mdewakanton-sioux-community-wacipi-pow-wow-announced/